Pogona vitticeps

Agama vousatá

  1. Agama vousatá (Pogona vitticeps) je oblíbeným druhem ještěra, který se vyskytuje v Austrálii. Jestli existuje ještěr, který si kontakt s člověkem užívá a rád se nechá vystavit kontaktu, je to právě agama vousatá. Pokud uvažujete o jejím chovu jako domácím mazlíčkovi, je důležité dbát na následující body:
  2. Terárium: Agama vousatá potřebuje dostatečně velké terárium, kde má dostatek prostoru k pohybu. Doporučuje se terárium o velikosti minimálně 120x60x60 cm (d x š x v), ale ideálnější je větší terárium. Terárium by mělo být dobře větrané a umístěné v prostoru, kde není průvan.
  3. Teplota a vlhkost: Agama vousatá potřebuje teplotu v rozmezí 30-35 °C přes den a 20-25 °C v noci. Snáší ovšem mnohem vyšší teploty a je vidět, že si je užívá. Já jsem na místě výhřevu naměřil i 50 stupňů a agama se zdála být nejspokojenějším tvorem ve vesmíru. Vlhkost v teráriu by měla být nízká kolem 30-40%. K udržení správné teploty a vlhkosti se v teráriu používají teploměry a hygrometry. V zimě bych dopřál jemný teplotní pokles. Neříkám je přímo zimovat, ale klidně stahněte topení a omezte svícení. Terárium udržte na optimálních 20 stupních. S přicházejícím jarem pomalu přisvěcujte a postupně ohřívejte zpět na původní hodnoty.
  4. Osvětlení: 
  5. Krmivo: Agama vousatá je všežravec a potřebuje různorodou stravu. Její jídelníček by měl obsahovat živou potravu, jako jsou cvrčci, kobylky, můry, červi, sarančata, ale také zeleninu, ovoce a občas i krmení na bázi masa. Dospělí jedinci mohou být krmeni 2-3krát týdně, mladí jedinci potřebují krmivo každý den. Vůbec se nebojte na jídelníček zařazovat smetánku lékařskou (pampelišky), rukolu nebo polníček. Salátová okurka nebo salát sice zasytí a dodá zvířeti vodu, ale látky obsažené například ve výše zmíněných pampeliškách jsou pro agamy teprve tou pravou manou. Listy mladých pampelišek mají pozitivní vliv na trávicí systém, obsahují vitamín C, Mangan, Draslík a chlorofil. Květy jsou výborným zdrojem flavonidů, které fungují jako přírodní antioxidanty a mají schopnost zpevňovat a regenerovat cévy. Bylo by obrovskou chybou podceňovat složení potravy. Ovlivnit tím můžeme zbarvení, vitalitu, délku života či celkové prospívání vašich zvířat.
  6. Chování: Agama vousatá je společenské zvíře a mohou být chovány v párech nebo ve skupinách. Je třeba zajistit jim dostatek soukromí. Nedoporučuje se chovat ve skupinách více samců. Teritoriální chování je silně vyvinuto. Ideální konfigurace je jeden samec a dvě samice. V případě jedné samice hrozí, že ji samec bude až přílišně vyčerpávat svými… řekněme „pudovými pohnutkami“.
  7. Substrát: Písečný, neprašný. Ideální je také přidat plastické pozadí. Agamy vousaté rády šplhají. Kameny a kůry jsou ideální doplněk.