Cyriocosmus elegans

Cyriocosmus elegans pavouk
  1. Terárium: Vzhledem k velikosti tohoto druhu si pavouk vystačí s plastovou krabičkou. Nejedná se totiž o žádného obra. V dospělosti dosahuje 2 cm v těle a až 5 cm v rozpětí nohou. Obývá deštné pralesy Venezuely, Trinidadu a Tobaga a díky signifikantnímu srdíčku na zadečku si dobil srdce nejednoho chovatele. Preferují vyšší vrstvu substrátu, protože si rádi vytváří nory. Ty potom opřádají jemnou změtí pavučin.
  2. Teplota a vlhkost: Nepřetápět, nepodchlazovat. Nejlépe mi fungují při denní teplotě 26 °C s nočním poklesem na 22 °C. Vlhkost volím vyšší. Ve zmíněných lokalitách je až 80 % vlhkost, v krabičce by tedy měla být jedna polovina substrátu vždy vlhká. 
  3. Osvětlení: Snad jen jako topení. Vždy budou mít tendenci se zahrabávat, světlo tedy doslova není potřeba.
  4. Krmivo: Setkal jsem se s chovateli, kteří předkládají pouze nastřihané cvrčky. Proč ne. Já mláďatům předkládám drosophily (stejně je tam vždycky někde mám), nebo si nechám vylíhnout kladiště cvrčků. Mláďat, filmovek a nových přírůstků je vždycky dost a já si rád své svěřence chovám od mláďat.
  5. Chování: Je to trochu poplašňák. Rád se schovává a často prchá i při drobném vyrušení. Potravu ale přijímají bez problémů, kdybych byl hulvát, řeknu, že krásně žerou. 
  6. Substrát: Vyšší vrstva lignocelu nebo rašeliny.