Cyrtopholis SP. DR - cursor

  1. Tento Cyropholis z Dominikánské republiky je tak trochu záhada. Našel jsem informace o výskytu na Haiti, což nedokážu potvrdit a zároveň by prý měly být endemitem DR. Jako nejzkušenější bořič mýtů jsem se ponořil do nejzrádnějších hlubin internetu, tiskovin a prastarých pergamenů a pokusil se objasnit tuto záhadu, která trápí a sužuje lidstvo již od nepaměti. Bohužel jsem nalezl pravdu až příliš brzy a nemohu tak popisovat komplikované pátrání, na které jsem se těšil. Květy mé investigace však přináší jistá skandální odhalení. Prostě… tito pavouci svévolně, zlovolně a jsou svědci nato, že s úsměvem, nedbají přesně vymezených státních hranic a rozlézají se po přilehlém okolí, jakoby se nechumelilo. Na jejich obranu musíme dodat, že to se tam skutečně neděje. Jinak řečeno, krom pomyslné státní hranice není asi nic, co by Cyrtopholům bránilo v rozšiřování výskytního teritoria. Sorry DR.
  2. Je to menší pavouk, cca 5 cm v tělíčku, poměrně dost žravej, věčně nasranej a okusující všechno co mu přijde pod kusadlo. Informací o něm není mnoho, proto se pokusím o něm předat, co vím. Obývá nížinné oblasti Dominikánské republiky, kde snáší obdivuhodně vysoké teploty. Během dne se šplhaly ke 40 °C. 
  3. Terárium: Tento pavouk není žádný obr. Sám chovám dospělou samičku v plastovém boxu 20 x 20 x 30 cm. Vyšší vrstva substrátu je nutností, velmi rád si kope noru a drží své podrážděné nervy stranou od okolního světa. Misku s vodou považuje tento pavouk v teráriu spíše za truhlu s pokladem. Jak jinak si chcete vysvětit, že ji vždy okamžitě zahrabe… To, jak bude terárium vypadat, moc neplánujte. Hlavním architektem, stavitelem a projektantem v jedné osobě bude vždy pan Cursor. Prostě mu tam dejte substrát, kořen a kůru a přijďte se podívat další den.
  4. Teplota a vlhkost: Přes léto krásně snese 30 °C, v zimě se nezblázní z pokojové teploty. Vlhkost udržuji systémem 1/3 vlhčí, zbytek nechám prosychat.
  5. Krmivo: Cvrček a smýkaný hmyz
  6. Chování: Je to vztekloun. Ne takový, jako jsou Haplopelmy nebo Pterinochilus, kdy stačí neopatrně mrknout a pavouk se válí se zvednutýma nohama a roztaženýma chelicerama po zádech, ale při pošťouchnutí se postaví a myslí to kousnutí vážně.