Iguana iguana

Leguán zelený

Iguana iguana - leguán zelený
  1. Leguáni zelení jsou zajímaví a překrásní plazi, kteří jsou často chováni jako domácí mazlíčci. Často ale jejich chov končí tím, že si majitel (a ne úplně brzy) uvědomí, že se při výběru mazlíčka trochu přecenil. Někdy zjistí, že je potřeba více místa, než je schopen vyčlenit, jindy je problém v čase který pro výchovu, socializaci a domestikaci tohoto plaza potřebuje. Nejhorším scénářem jsou pak lidé, kterým přijde cool mít doma „dynosauravole“ a vidí chov tohoto zvířete jen optikou borce, kterýmu leze doma dvoumetrovej ještěr. Tady to pak končí v lepším případě šeredným nedorozuměním mezi oběma pány domu, kdy má ten borec, co mu lezl doma dvoumetrovej ještěr, ošklivě potrhanou ruku, vykulený oči a pár stehů navíc. V horších případech tohoto druhu to odnáší leguán všemi myslitelnými způsoby. Od krmení bramborovou kaší, přes ztučněné ledviny až po zvířata ve zbídačeném fyzickém i psychickém stavu. Leguáni zelení jsou náročná zvířata a chovatel musí respektovat jejich osobnost, velikost, nároky i nebezpečnost. Zkusme se tedy podívat, co všechno je potřeba pro bezproblémovou koexistenci v naší domácnosti, ať nemáme inzerci plnou postu typu: „Prodám Leguána zeleného“.
  2. Terárium: Leguáni zelení potřebují dostatečně velké terárium s dostatečným prostorem pro pohyb. Terárium by mělo být vybaveno větvemi, hracími elementy a případně i vodními nádržemi. Rádi šplhají a v dospělosti může dospělý leguán vážit i 5Kg. Tak že když píšu větve, myslím vlastně kmeny. Leguáni rádi kálí do vody, rádi plavou a rádi se koupou, tak že když píšu vodní nádrž, myslím bazén. Když se jim člověk zadívá do očí, vidí, že jsou inteligentní. prohlíží si vás, sledují jak reagujete, vyhodnocují situaci. Je proto třeba zajistit jim prostor pro hraní, zkoumání a interakci. Těmhle klukům prostě nesvědčí, když nedostává nažrat i mozek. Je super nechat je hrát, a fascinující je při tom pozorovat.
  3. Teplota: Je důležité udržovat stabilní teplotu v teráriu. Pro leguány zelené je ideální teplota v teplé zóně kolem 28-32 °C a v chladné zóně kolem 24-26 °C. Vytvoření tepelných gradientů umožní leguánům regulovat svou tělesnou teplotu.
  4. Vlhkost:  Leguáni zelení pocházejí z tropických oblastí, takže vyšší vlhkost vzduchu je pro ně důležitá. Můžete použít sprej na rozprašování vody a určitě umístit misku/bazének s vodou v teráriu, aby se zvýšila vlhkost vzduchu. Nedoporučuji rosit na noc kvůli bujení plísní. Osobně rosím 2x denně, ráno a odpoledne. Leguáni zelení pocházejí z tropických oblastí, takže vyšší vlhkost vzduchu je pro ně důležitá. Můžete použít sprej na rozprašování vody a určitě umístit misku/bazének s vodou v teráriu, aby se zvýšila vlhkost vzduchu. Nedoporučuji rosit na noc kvůli bujení plísní. Osobně rosím 2x denně, ráno a odpoledne.
  5. Osvětlení: Leguáni zelení potřebují přístup k UVB záření, které je nezbytné pro správnou syntézu vitamínu D3 a zdravý růst kostí. Nešetřete na tom! Ideální osvětlení je dle mého názoru UVB výbojka od Reptieye. To není product placement, prostě mi funguje.
  6. Krmivo: Leguáni zelení jsou býložravci a jejich strava by měla obsahovat různé druhy bylinek, listoví, čerstvé zeleniny a ovoce. V mládí sice částečně zbaští nějaký ten protein v podobě broučka, cvrčka nebo červíka, ale tímto druhem potravy krmím jen a jen pro zpestření. V přírodě se tak, dle mého názoru, děje pouze ze zvědavosti. Potrava by se z 80% měla skládat z listů a 20% z ovoce a zeleniny. Každej zelenej mlsoun si dá raději banánek, ostružinku nebo mango, ale jak jsem psal výše, rádi tloustnou. Proto krmte raději listovým a zeleninou, sladké pochutiny dávejte spíše z lásky, než pro potřebu. Pampeliškové mlíčí, černý bez, bazalka, sedmikrásky. Tohle je superstrava pro leguání šampióny. V salátu je minimum výživy a je z drtivé většiny tvořen vodou. Vašemu drakovi sice zaplní bříško, ale výživová hodnota žádná. Pekingské nebo čínské zelí zase rádo nadýmá. Proto si s přípravou salátků pro tyto vegany dejte záležet a dělejte jim baštu hezky pestrou a vhodnou pro jejich metabolismus. Mezi vhodné listové potraviny patří například, polníček, rukola, hluchavky, ibišek, jitrocel, kapustka obecná. Zeleninu je vhodné podávat spíše jako doplněk, ideální je čekanka, římský salát. U ovoce můžeme popustit uzdu své fantazie. Vyhnout se musíme slupkám a semínkům/ peckám. Nevhodné jsou citrusy, avokádo nebo meloun. Zde bych se také pozastvil u osázení terária. Leguán není ladný ještěr a květiny buď zdevastuje, nebo sežere. Proto mějte na paměti, že například břečťan do terária s leguánem rozhodně nepatří. Je také vhodné dodávat vitamíny a minerály, které mohou být přidány do potravy nebo ve formě doplňků. Zmínil jsem toho hodně a sestavení jídelníčku pro vašeho svěřence může vypadat složitě. Proto to ořežu na dřeň. Listy mladé pampelišky jsou opravdovým pokladem a doslova klíčem k úspěchu. Proto jimi krmte tak často, jak to jen půjde a ostatní pochutiny berte jako zpestření.
  7. Chování: Leguáni zelení jsou přirozeně plaší a je důležité jim poskytnout prostor a čas na adaptaci na nové prostředí. Postupně se s nimi snažte budovat důvěru a socializovat je, ale buďte opatrní, abyste nezpůsobili stres nebo úzkost. Respektujte jejich teritorium, prostor a osobnost.
  8. Substrát: Jako vhodný substrát volíme rašelinu, která drží dobře vlhlhkost.