Ami sp. Panama

Neischnocolus sp. Panama

  1. Tento druh nemá příliš rozsáhlou historii v chovu, ale získává na popularitě. Naštěstí jsou dostupná klimatická data z jejich přirozeného prostředí, díky nimž je možné tyto pavouky úspěšně chovat v zajetí.
    Jde o suchozemský druh trpasličích pavouků z Nového světa, kteří rostou pomalu až středně rychle a nepotřebují zvlášť velké terárium. Jsou vhodní jako společníci na pracovním stole, krabička, co udělá při každém otevření radost nebo jako zajímavé rozšíření sbírky.
    Dospělci tohoto druhu mají na břiše nádherně živé zbarvení. Druh Neischnocolus sp. Panama (Zlatě pruhovaný trpasličí sluneční paprsek, jak ho nazývají američtí přepisovatelé přesných latinských názvů) byl dříve nazýván Ami sp. Panama, ale po dalším studiu se zjistilo, že patří do již existujícího rodu „Neischnocolus“, který popsal poprvé Petrunkevitch v roce 1925. „Ami“ se nyní považuje za mladší synonymum Neischnocolus, což je rod původem z Střední a Jižní Ameriky. V dospělosti dorůstají velikosti asi 7 cm a samička se dožívá až 10 let.
  2. Terárium: Tento trpaslík moc místa nezabere. Ať jej budete přechovávat v plastovém boxu nebo v menším teráriu, nebudete potřebovat nádrž větší než 20 x 20 x 20 cm. Vyšší vrstva substrátu (cca polovina výšky), stavební materiály v podobě kůr a miska s vodou jsou asi jedinými funkčními prvky pro tohoto hrabavce. 
  3. Teplota a vlhkost: 23-32 °C, 70-80 % vzdušné vlhkosti
  4. Krmivo: Mláďata jsou díky své velikosti odkázána na octomilky, popřípadě úplně nejmenší cvrčky. Dospělec pak nepohrdne středně velkým cvrčkem. Jako vždy doporučuji v létě předkládat smýkaný hmyz
  5. Chování: Klidné, spíše plaché. Vyčesává abdomenální chloupky.