Furcifer pardalis

Chameleon pardálí

  1. Chameleoni pardálí (Furcifer pardalis) jsou zajímaví a krásní plazi, kteří se vyskytují v oblasti Madagaskaru a okolních ostrovů. Pokud uvažujete o jejich chovu jako domácím mazlíčkovi, je důležité dbát na následující body: 
  2. Terárium: Chameleoni pardálí potřebují dostatečně velké terárium, kde mají dostatek prostoru k pohybu. Doporučuje se terárium o velikosti minimálně 60x60x90 cm (d x š x v), ale ideálnější je větší terárium. Terárium by mělo být dobře větrané a umístěné v prostoru, kde není přímé slunce nebo průvan.
  3. Teplota a vlhkost: Chameleoni pardálí potřebují teplotu v rozmezí 25-30 °C přes den a 18-22 °C v noci. Vlhkost v teráriu by měla být v rozmezí 60-80%. K udržení správné teploty a vlhkosti se v teráriu používají teploměry a vlhkoměry.
  4. Osvětlení: Chameleoni pardálí potřebují dostatek UVB záření, které je důležité pro vstřebávání vápníku a zdraví kostí. Doporučuje se použití speciálních UVB lamp, které mají dostatečnou vlnovou délku. Také je třeba zajistit i dostatečné množství běžného osvětlení.
  5. Krmivo: Chameleoni pardálí jsou dravci a potřebují živou potravu jako jsou cvrčci, kobylky, můry, červi, sarančata a jiný hmyz. Je důležité zajistit, aby potrava byla dostupná a čerstvá. Dospělí jedinci mohou být krmeni 2-3krát týdně, mladí jedinci potřebují krmivo každý den. Ideální je všechnu potravu obalovat ve směsích pro chameleony s potravinovými doplňky.
  6. Péče o zdraví: Chameleoni pardálí jsou náchylnější k nemocem a infekcím jako jsou respirační onemocnění, střevní parazité a další. Je důležité zajistit, aby bylo terárium udržováno v čistotě.
  7. Chování: Chameleoni pardálí jsou obvykle samotáři a je třeba zajistit jim dostatek soukromí a úkrytů v teráriu. Bývají nezřídka nevrlí až podráždění. To ale dokáží vyvážit svým krásným zbarvením. 
  8. Samičky jsou béžové a nenápadné, samci naopak hrají všemi barvami. Dle lokality výskytu se mohou objevovat varianty od červené až po blankytně modrou.