bumba horida

Bumba cabocla

Bumba horida
  1. Pavouk zajímavý tím, že je vlastně nezajímavý. Je to prcek, není nijak atraktivně zbarven, mnozí tvrdí, že velmi pomalu roste, je spíše hrabavý a tak má člověk někdy pocit, že chová krabičku s rašelinou… Prostě na tomhle zvířeti se Vám bude těžko vysvětlovat, co je na pavoucích tak strašně zajímavého. A přesto, nebo možná právě proto mě tenhle mrňous hrozně baví. Zajímavostí je také fakt, že se jen těžko hledají informace, jak toto zvíře chovat, a když už se najdou, jsou v přímém rozporu s tím, co psali na jiných webech. Pojďme nakouknout pod pokličku ke strejdovi Tomášovi (to jsem já) a odkoukat to, co mu funguje. Vždy se snažím napodobit přesné podmínky, které panují v místech nálezu zvířat. To znamená, že jako první musíme určit, kde toto zvířátko žije. Jasně Venezuela a Brazílie, ale při intenzivnějším pátrání narazíme na místa konkrétních výskytů. Prakticky kopíruje povodí řek, vidíš? Kde se tedy vzali spekulace o tom, že by se tenhle pavouk měl chovat na sucho? Inu, pravděpodobně přímo z úst nejpovolanějších, tedy od lidí, kterým se povedlo Bumby najít v jejich přirozeném prostředí. Celá záhada totiž spočívá v tom, že během roku se v této lokalitě vystřídá období sucha i období dešťů a někdo z arachnologů tam byl a užil si sluníčka a někdo moknul. S tím je spjat i spor o to, jak rychle rostou. Já Bumby považuji za rychle rostoucí (za 6 měsíců z jednosvlekého mláděte do cca 4 cm), ale myslím, že jsou zase na vině podmínky, které jim simuluji. Pojďme na to kouknout:
  2. Terárium: Velikost dospělé Bumby je cca 13 cm, terárium tedy nepotřebujeme nijak prostorné. Bohatě postačí 20 x 20 x 20.cm. Jako podklad používám kokosovou drť a nechávám vyšší vrstvu. Bumby rády hrabou a nemám to srdce jim tuto jejich vášeň odpírat. Bumbám nemá cenu dávat misku s vodou, vždy ji dokonale zahrabou a není síla, která by jim v tom zabránila. Proto nechávám vlhký substrát a pij ze země ty zahrabávačko!
  3. Teplota a vlhkost: Osobně držím polovinu substrátu velmi vlhkou, až mokrou a druhou polovinu výběhu nechám prosychat. Takto dorosuji 1x týdně. Teplotu udržuji na 26 °C, v noci 22 °C. Domnívám se, že tyto podmínky připomínají období hojnosti ve vlhčích obdobích a je to znát právě na apetitu a rychlosti metabolismu mých svěřenců. Nikdy neodmítnou cvrčka, velmi často číhají na povrchu, nejsou nijak plaché a rostou svlek za svlekem. Toto je v přímém rozporu s tím, co slyším od okolních chovatelů. 
  4. Krmivo: Smýkaný hmyz, cvrček
  5. Chování: Jsou opravdovými sprintery. Rychlé, ale přesně koordinované pohyby. Nikdy se mi nepokusili naznačit kousnutí nebo obranný postoj. Přesto v kontrastu se svou velikostí dokáží při lovu vzbudit respekt. Nádherný příklad temperamentního tvora, který si svým charakterem získal mou pozornost i srdce a krásný důkaz, že pavouk nemusí být zářivě modrý se žlutými proužky, aby byl zajímavý. Bumba is Cumba!