Lampropeltis getula californeae

Korálovka kalifornská

  1. Je poddruhem korálovky pruhované, vyskytuje se v západní části USA a na severu Mexika. Dospělý jedinec může dosahovat až 150 cm a při správném zacházení z ní může být skvělý mazlíček. Pojďme se tedy podívat, co je pro chov potřeba.
  2. Terárium: Pro chov korálovky kalifornské je potřeba terárium o velikosti minimálně 80 x 40 x 40 cm (délka x šířka x výška). Terárium musí být dostatečně velké, aby poskytlo hadovi dostatek prostoru pro pohyb, úkryt, případně rozmnožování. Dále je důležité zajistit, aby terárium bylo dobře ventilované. Korálovky jsou na to háklivé.
  3. Teplota: Korálovka kalifornská potřebuje teplotu v rozmezí 26-30°C. K dosažení této teploty je potřeba použít vhodné topení. Někdo raději používá topné kameny, já vidím v teráriu raději žárovku. Tak nějak mi přijde přirozenější, když přichází teplo z vrchu. 
  4. Vlhkost: Korálovka kalifornská vyžaduje vlhkost v rozmezí 50-60%. K udržení této vlhkosti je vhodné použít substrát, který bude schopen udržet vlhkost. Jako substrát se nejčastěji používají rašelina nebo kokosová vlákna. Já osobně preferuji mix zeminy s pískem v poměru 40/60.
  5. Světlo: Korálovka kalifornská nepotřebuje speciální osvětlení, stačí jí běžné denní světlo. V teráriu by měly být umístěny rostliny, které zajistí dostatek stínu, úkrytů i prolézaček. 
  6. Krmení: Korálovka kalifornská se živí hlodavci, ještěrkami, žábami a menšími hady. Některé prameny uvádějí, že by mělo být krmení poskytováno jedenkrát do týdne. Já si to prostě nemyslím. Zejména mladé korálovky jsou popelnice a obden hledají v teráriu něco na zub. Chápu filosofii, že se zvířata nemají přecpávat a naprosto s ní souzním. Všimněme si ale nevybíravosti těchto korálovek. Hlodavci, žáby, dokonce i jiní hadi… Jsem přesvědčen, že mladé korálovky v přírodě, stejně jako u mě v teráriu, slídí po svém teritoriu a hledají, co by sežraly. Mají prostě rychlý metabolismus, což dokazuje rychlost, s jakou dokáží růst. Proto nemám černé svědomí, že té naší pruhované potvůrce trochu nadržuji a krmím trochu častěji, než bych to dělal s guttatou. Je důležité dbát na to, aby byla potrava přiměřeně velká k velikosti hada.
  7. Úkryty: Korálovka kalifornská potřebuje v teráriu dostatek skrýší, ve kterých se může ukrýt před případnými predátory. Úkryty mohou být vyrobeny z kůry, kamene nebo kořenů. Velmi užitečný bude i rašeliník, do kterého se bude had rád zahrabávat.
  8. Hygiena: Je důležité dbát na hygienu terária a pravidelně ho čistit. Veškeré zbytky potravy by měly být po vyloučení odstraněny. Na hadích exkrementech se mohou objevit nežádoucí organismy a komplikovat hadovi spokojený život.