Morelia viridis

Krajta zelená

Krajta zelená
  1. Krajta zelená se vyskytuje na severu Austrálie, na jihu Nové Guineie a na přilehlých ostrovech. Odtud také pochází názvy a různé formy těchto hadů (Aru, Biak, Cyclop, Jaya Pura, Sorong, Merauke, Timike a mnohé jiné). Názvy mutací se zde zabývat nebudu, neboť jestli mě něco trýzní a trápí, pak je to neutuchající snaha trhu křížit vše živé. Šlechtit donekonečna genetické anomálie a vytvářet z hadů bezšupinatá a zdravotně náchylná stvoření za mě není OK a nemělo by se to dít. Jenže lidi… znáte je. 
  2. Terárium: Především si pojďme říci, že tohle zvíře je klenot mezi hady. Vidět krajtu zelenou, jak se spouští z větve na větev, ladně se pohybující teráriem nebo se smotává do svého přirozeného klubíčka, to je zážitek. Terárium jí/ si dopřejte co největší. Je to krásná podívaná a ani vaše nová UHD 4K OLED TV Vám nedá to, co pár minut u terária tohoto plaza. V dospělosti dorůstá tento had velikosti 150 – 200 cm, tak na ní nešetřete. Uvádí se, že jedné krajtě postačí terárium o velikosti 50x50x90 cm orientované na výšku. Nebál bych se to zdvojnásobit. Za mě je optimální velikost 100x50x150 cm dxšxv. Jasně, je to skříň, ale takovéto terárium je možno dobře nasvítit, osázet živými květinami a máte úchvatný doplněk vaší domácnosti, před kterým bude dřepět nejen celá rodina, ale i návštěvy a návštěvy vašich návštěv a jejich návštěvy… Tyto krajty jsou ladné a velmi šetrné k rostlinám uvnitř terária. Nebojte se proto zaexperimentovat a vyřádit se při tvorbě výseče deštného pralesa, kam tyhle krásky patří. Příčné větve, dobré větrání a miska s vodou jsou nutností.
  3. Teplota a vlhkost: Na výhřevu  28 – 32 stupňů, zbytek terária pokojová teplota cca 25. Noční pokles až na 22 stupňů je ideál. Vlhkost je ideální držet okolo 70%. Z rána a na noc zaroste, čímž krásně napodobíte vlhkostní gradient.
  4. Osvětlení: Tato zvířata nevyžadují speciální lampy, postačí jim denní světlo. topná žárovka je samozřejmostí.
  5. Krmivo: Myšky, středně velcí potkani. Viridisky umí být vybíravé a čas od času je třeba je malinko přemlouvat. pokud je to možné, nechte je si zalovit. Krmením z pinzety had zpohodlní a vy přijdete o skvělou show.
  6. Chování: Rády koušou a rozhodně se o nich nedá říci, že by to byl had na mazlení. Výpad však není z nejrychlejších a při troše umění číst toto zvíře se dá kousnutí krásně vyvarovat. Snadno podléhají stresu a tak častou manipulaci s nimi ani nedoporučuji. 
  7. Substrát: Zemina pro udržení vzdušné vlhkosti.