Manipulace s korálovkou kalifornskou

Jak je vidět na obrázku, některé korálovky jsou vcelku při chuti 🙂

Každý had je jiný. Jeden kouše, jiný ne. Co ale dělat, když je Vaše korálovka spíše na té temné straně? Předně si pojďme vtlouci do hlavy, že hadí kousnutí (tedy alespoň u malých škrtičů) není nic děsivého, ani bolestivého. Pokud je had ještě mladý, dá se poměrně hezky socializovat kontaktem s rukou. Asi bych to neprováděl častěji než 1-2x týdně, ale tuto frekvenci bych ani nesnižoval. 

Had může kousat z několika důvodů. 

Prvním může být obrana proti té velké cizí věci, kterou se může ruka zdát být. Tedy ze strachu. 

Druhým důvodem, je snaha naznačit majiteli té ruky, že teď není vhodný čas na manipulaci. Tedy agresivní zastrašování chovatele.

V obou těchto případech doporučuji nepanikařit a nedávat zvířeti najevo, že toto upozornění funguje. Zanedlouho Vás bude kousat při každé příležitosti a jen tak, aby nevyšel ze cviku. 

Strach mu vyžeňte z hlavy klidným a nestresujícím chováním. „Tak ať se prostě zakousne a pozná, že se nic neděje a ruka mu neublíží“. Stejně postupujte ve druhém případě. Necukejte, neuhýbejte, musí pochopit, že jeho obrana není efektivní. 

Třetí důvod je úlek. Prudké pohyby, uhýbání, nerozhodné pokusy o to se hada dotknout… Tohle všechno prostě v hadech může sepnout a už se řítí s otevřenou tlamou k vaší ruce.

Čtvrtým důvodem je prostě hlad. Nejednou se mě ta malá tkanička pokusila ulovit a nasoukat si můj prst do chřtánu, čímž se obloukem vracím k faktu, že jsou nenažrané.

Prostě to berte v klidu. Kočka Vás také někdy sekne drápkem 🙂