Davus pentaloris

  1.  U psaní tohoto textu jsem se Vám něco natrápil. Vše začalo mou posedlostí, mít zde na webu pouze informace, za které se mohu postavit a které jsou fakticky správné. Kvůli tomu vlastně celý Teranimal píšu. Chtěl jsem vytvořit místo, kde nebloguje autor o svých zkušenostech s chovem první Brachypelmy, půlku textů opíše a aby to nevypadalo, že obšlehl i druhou, tak změní teplotu z 22 °C na 23. Texty, které jsou zde uvedené, konzultuji v případě váhání s lidmi, u kterých jsem „na beton“ přesvědčen, že oni si jisti jsou. Když nevím, jak vypadá lokalita, dle které stavím terárko, jdu za někým, kdo tam stál a obracel šutry tak dlouho, až dané zvíře našel. Nechci a nebudu na těchto stránkách prezentovat polopravdy, domněnky a mýty jen proto, abych napsal další článek. A tady jsem se zapotil. Začal jsem ověřovat, jak to ve skutečnosti bylo s Davusem/Cyclosternem pentaloris/fasciatus. Všechno se tak blbě křížilo a překrývalo. Někdo tvrdil to, někdo zase ono. Nakonec jsem nalezl článek, který mi to zamotal a zašmodrchal definitivně. Posuďte sami. 
  2. Citace z článku na Lasiodora.sk: „V starších článkoch, knihách a internetových príspevkoch nájdete tento druh pod názvami ako Cyclosternum pentaloris alebo Cyclosternum fasciatum. Hlavne stále predávaný pet trade Cyclosternum fasciatum s oranžovým karapaxom nie je Cyclosternum fasciatum. Ten pravý (teraz už pod názvom Davus fasciatus) sa v chove nikdy nevyskytoval a na dôvažok sa jedná o pavúka, ktorého karapax je čierny a vzor na abdomene červený. Pôvod Cyclosternum fasciatum v našich chovoch nie je známy. Určite nie sú vhodné na ďalšie párenie. Pravý Davus pentaloris sa v CZ predával len z jedného zdroja, pričom samec aj samica mali potvrdenú lokalitu Mexiko, Oaxaca. Sám vlastním pár kusov a verím, že o pár rokov sa podarí etablovať prvé čisté mláďatá do chovu. Davus pentaloris má ružovo-oranžový karapax, čierny abdomen a šesť párov pásikov, ktoré majú rovnakú farbu ako karapax. Počet pásikov nemusí byť u všetkých pavúkov rovnaký, sfarbenie karapaxu môže mať pred zvlekom až karmínové zafarbenie. U Davus pentaloris je možná zámena s Davus ruficeps, ktorý je výzorovo veľmi podobný, avšak samec tohto druhu nemá tibiálne háky a samica nemá pyramídovú spermatéku. Samec Davus pentaloris má dvojitý tibiálny výbežok. V zámenách výzorovo podobných vtáčkarov vidím aj dôvod problematického párenia tohto druhu v minulosti.“
  3. Připomíná mi to slovní úlohy, kde vlak vyjíždí z bodu „A“ a současně z bodu „B“ vjede do černý díry jinej vlak. Otázka zní: kde se potkají a co je teda sakra Davus pentaloris.
  4. Terárium: Klidně menší 20 x 20 x 20 cm. Sám používám nižší plastový box, v jehož středu mám vyšší nános substrátu. Vzniklý ochoz mezi stěnami krabičky a středovým substrátem si pavouk krásně zapředl a přijal jako svou noru. Víčko krabičky pak slouží jako strop nory a tak je na zvíře hezky vidět.
  5. Teplota a vlhkost: Teplotu přes den držím na 26 °C, v noci pokles na 22 °C. Vlhkost udržuji tak, že držím 1/2 nádrže vlhkou.
  6. Osvětlení: Není třeba
  7. Krmivo: Cvrček
  8. Chování: Velmi často reaguje na vyrušení útěkem, ne zřídka zbrkle vyběhne z krabičky a skončí mi na ruce. Je to plašan. Nikdy se však nepokusil kousnout. Občas v obraně před nechtěným návštěvníkem vyčeše abdomenální chloupky.
  9. Substrát: Kokosový substrát s prvky stavebních materiálů. Já použil mech a kousky kůry.