Ephebophus Cyanognathus

Ephebophus cyanognathus - pavouk
  1. Velmi by mě zajímal počet publikací o tomto zvířeti, které začínají slovy „překrásný pavouk. Je to totiž asi první věta která chovatele napadne, když nahlédne do terária.. A náhodou se stane, že je pavouk venku. Je to tak. Tohoto krasavce moc často nevidíte. Jednak je svým založením spíše noční, rád tráví čas v norách pod kořeny a když už máte kliku a načapete jej na procházce, zmizí dřív než řekneš švec při každém drobném vyrušení. V přírodě obývá deštné pralesy Brazílie, Francouzké  Guayany a Surinamu.
  2. Terárium: 30x30x30 by mělo postačit. Vyšší vrstva substrátu, ideálně kořeny pod kterými si bude moci vyhloubit síť tunelů. Ideální je také mech, který pomáhá držet vlhkost. 
  3. Teplota a vlhkost:  Udržujte teplotu okolo 26 stupňů přes den s poklesem na 22 na noc. Velmi důležité je ale zachovat vysokou vzdušnou vlhkost. U tohoto druhu se ani neobťěžuji nechávat polovinu nádrže sušší. Prostě to držte vlhký ať to vypadá jako v deštném pralese
  4. Osvětlení: Ne
  5. Krmivo: Cvrček, šváb, ideálně smýkaný hmyz. Každopádně zejména u malých zvířat budete milovat moment, kdy se v díře pod potravou objeví dvě zářivě modrá světla.
  6. Chování: Jsou to bestie. Pokud někdy budete přemýšlet nad tím, jestli by vás tenhle pavouk mohl kousnout, tak Vám dám rovnou odpověď. Jasně, určitě, na 100%, udělá to! Jsou pavouci, kteří jsou pasivní a jsou pavouci věčně stojící v obranném postoji. Tohodle vola se člověk dotkne pinzetou a už cítí ty cinkavé nárazy chelicer do železa. Opatrně! Pokusil jsem se dohledat relevantní informace o toxicitě a nutno přiznat, že nemám nikoho, kdo by byl i přes povahu tohoto druhu kousnut. Některé internetové zdroje uvádí velmi mírnou toxitcitu, jiné kategorizují do toxicky významných. Za sebe si netroufnu odhadovat. Je to jihoamerický pavouk a tak bych se přikláněl k mírnějším následkům, ale co když ty modré zuby něco znamenají.